Forum Forum Apokalipsy Strona Główna
 Forum
¤  Forum Forum Apokalipsy Strona Główna
¤  Zobacz posty od ostatniej wizyty
¤  Zobacz swoje posty
¤  Zobacz posty bez odpowiedzi
Forum Apokalipsy
2012 - New World Order - Zjawiska nadprzyrodzone - Ezoteryka - Rozwój Duchowy - UFO - Nauka
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie  RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
 
Kłótnie o starożytność
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Apokalipsy Strona Główna -> Nauka / Technologie Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Kłótnie o starożytność
Autor Wiadomość
Malchior
Forumowicz.
Forumowicz.



Dołączył: 01 Kwi 2006
Posty: 570
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/2
Skąd: Gdynia - 3miasto

PostWysłany: Pon 12:23, 10 Lip 2006    Temat postu:
 
Przeczytałem to co pisali o Rzymie i jest to śmiechu warte... jak dla mnie to ten tekst zaliczyłbym do klasy tekstów pisanych przez Pajaka - zwłaszcza to o ufonautach. Wszystkie metody budowania murów, budowli etc. są zapisane w dziele Witruwiusza jak i w wielu innych księgach architektów Rzymskich, tak tak cement, zaprawa też jak i grube mury i kamienie... zresztą ta strona nie przedstawia żadnych naukowych dowodów, kilka obrazków i starania aby zdyskredytowac prawde historyczna potwierdzona wieloma dowodami, czytaj wiecej takich stronek a czarno widze przyszlosc... 34 lata masz ?



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
zoyman
Forumowicz.
Forumowicz.



Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 113
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Pon 12:59, 10 Lip 2006    Temat postu:
 
bolobolo ty chyba nie pojmujesz pojęcia sztuki.. jeśli nie wiesz po co buduje się posągi i inne tego typu rzeczy. Może robili to dla potomnych, dlatego postanowili użyć materiałów bardziej trwałych niż drewno.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
sfinks
Forumowicz.
Forumowicz.



Dołączył: 18 Paź 2005
Posty: 1644
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Pon 13:49, 10 Lip 2006    Temat postu:
 
Senne forum się ruszyło Applause
Ja cały czas uważam, że swietność rzymska to tylko świetnoś barbarzyńska (podboje) reszta zasiedlona i małopowana oraz rozwijana przez etuzjastów. Słowianie również są indoeuropeiczykami tylko tak "parszywie głupimi" że nie pomaszerowali w tereny zurbanizowane i nie zniszczone kataklizmem. Zapewne też by byli w/g histori świetnymi architektami. Tylko gdzie te szkoły? Gdzie uniwersytety rzymskie? Czym pisano i na czym w 500 lat pne. Gdzie plany architektoniczne - powinno byc dużo. Gdzie narzędzia geodezyjne do wyznaczanie podziemnych tuneli dróg itd. Kiedy zdobywano naukę i budowano skoro tyle podbojów. Jeżeli załozymy niewolnictwo to wydajność mała i napewno nie entuzjastyczna. Czy niewolniczo również w niejstniejących multum szkołach kształcony był również plebs? A co z kosztami wypraw wojennych i utrzymaniem armi? Jeden polski huzar kosztował tyle ile dzisiejszy f-16 Legionista najpierw z mieczem z brązu potem z żelaza napewno mniej ale też niemało. Skoro tylu w armi i w budownictwie stukającymi drewnianymi młotkami w dłuto z brązu to kto produkował te narzędzia, ubrania, zywność? Jeszcze nie dotarło do mnie że w czasie wojen coś się buduje oprócz machin miotających i mieczy. Rzym to jednak nie USA z planami architektury w trójwymiarze w komputerach. Wojny nie bogacą o ile nie ukradnie się sąsiadom ich dóbr. Wreszcie gdzie ślady tych niezliczonych rzymian potrzebnych do jednoczesnego budownictwa i wojen. Gdzie pola uprawne? A może niepotrzebne bo poprostu robili wyprawy zbrojne i kradli zywność po całej Europie. Żeby się zajmować czymś co nie jest potrzebne do w miarę normalnego życia (jeszcze podbijać wokół) trzeba mieć potężne nadwyżki. Dzieła sztuki zawsze są na końcu, wszak głodny nie myśli o tym.
Cytat:

Starożytny Rzym, państwo na Półwyspie Apenińskim (starożytna Italia). Przed jego powstaniem (od ok. 1500 p.n.e.) Italia zamieszkana była przez indoeuropejskich Italików (plemiona m.in. Latynów, Falisków, Osków i Umbrów).

Ok. 1000 p.n.e. w Italii pojawili się Etruskowie, w VIII w. p.n.e. na południu powstały liczne kolonie greckie (tzw. Wielka Grecja). Rzym powstał z połączenia osad latyńskich i sabińskich leżących na siedmiu wzgórzach nad Tybrem (wg tradycji założył go Romulus w 753 p.n.e.). Od początku VI w. p.n.e. znajdował się pod władzą królów etruskich.

Po obaleniu ostatniego króla Tarkwiniusza Pysznego w 509 p.n.e. rozpoczyna się okres republiki rzymskiej. Władzę sprawowało odtąd dwóch konsulów i senat, ich organ doradczy. W czasach etruskich i na początku republiki ukształtował się podział społeczeństwa rzymskiego na patrycjuszy i plebejuszy.

W VI i V w. p.n.e. plebejusze walczyli o zrównanie w prawach politycznych i gospodarczych z patrycjuszami. Równocześnie Rzym prowadził wojny z miastami etruskimi, Samnitami i Latynami (Związek Latyński pod przywództwem miasta Alba Longa), później także z koloniami greckimi. W toku tych wojen plebejusze uzyskali pełnię praw obywatelskich i spisane zostały prawa zwyczajowe (prawo dwunastu tablic).

W III w. p.n.e. powstała nowa warstwa rządząca nobilowie. Po podbiciu plemion italskich Rzym zawarł z nimi przymierza, zakładał też kolonie rzymskie i latyńskie, część ziem przyłączono do miasta. Zetknięcie się Rzymu z kulturą grecką spowodowało ogromny jej wpływ na różne dziedziny życia Rzymian (zwłaszcza na życie religijne i literackie).

Wojny punickie
Od III w. p.n.e. rozpoczęły się podboje rzymskie poza Italią: w wojnach punickich (264-146 p.n.e.) Rzym opanował kartagińską Afrykę i część Hiszpanii, w latach 225-218 p.n.e. zajął ziemie Galów w dolinie Padu, w czasie wojen macedońskich (215-168 p.n.e.) zdobył Macedonię, w 146 p.n.e. - Grecję. W 133 p.n.e. uzyskał Pergamon i w 74 p.n.e. Bitynię (dzięki testamentom władców).

Podboje Rzymu
Powiększył posiadłość w Afryce (zwycięska wojna z Jugurtą 111-105 p.n.e.), w latach 88-64 p.n.e. zajął Pont po wojnach z Mitrydatesem VI Eupatorem. 58-51 p.n.e. Cezar podbił Galię, w 35 p.n.e. przyłączono do Rzymu Panonię, w 30 - Egipt, w 29 - Mezję. Ziemie podbite stawały się prowincjami rzymskimi.

Podboje spowodowały duże zmiany w kulturze i gospodarce rzymskiej (wpływ kultury hellenistycznej, powstanie latyfundiów, wytworzenie się warstwy plebsu i proletariuszy rzymskich, wzrost liczby niewolników, walka o reformę agrarną: Gajusz Grakchus, Tyberiusz Grakchus, powstanie Spartakusa).

Upadek ustroju republikańskiego
Rywalizacja między nobilami i ekwitami o dochody z prowincji spowodowała powstanie stronnictw popularów i optymatów. Walki tych stronnictw osłabiły władzę senatu, doprowadziły do wojen domowych (88-86 p.n.e.: Mariusz, Sulla) i triumwiratów. Doszło do dyktatury Cezar i wojny Oktawiana z Antoniuszem.

Okres pryncypatu
Zwycięstwo Oktawiana stało się początkiem pryncypatu (od 27 p.n.e. do czasów Dioklecjana - 284 n.e.).

Oktawian August powiększył posiadłości państwa o Recję i Norikum (15 p.n.e.). Po jego śmierci cesarze rzymscy opierali swą władzę na wojsku i pretorianach (którzy często wybierali i obalali władców). W I w. n.e. Rzym zajął część Brytanii, w II w. - Dację i Arabię.

W 213 obywatelstwo rzymskie otrzymali wszyscy wolni mieszkańcy imperium. Władcy propagowali kult osoby cesarza, w Rzymie rozwijały się religie wschodnie, również chrześcijaństwo. W III w. doszło do kryzysu gospodarczego, wzrosło zagrożenie ze strony tzw. plemion barbarzyńskich.

Cesarze: Dioklecjan i Konstantyn I Wielki przeprowadzili reformy ustrojowe, państwo stało się monarchią absolutną (dominat). W 313 Konstantyn Wielki przyznał chrześcijanom wolność wyznania i równouprawnienie z religią oficjalną. W 395 (po śmierci Teodozjusza I) nastąpił podział państwa na cesarstwo wschodnie (ze stolicą w Konstantynopolu) i cesarstwo zachodnie.

Upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego
Najazdy "ludów barbarzyńskich", Wizygotów, Hunów, Wandalów, w 410 (Alaryk) i 455 (Genzeryk), zniszczyły miasto Rzym. W V w. plemiona germańskie zajęły znaczne obszary zachodniego cesarstwa i zaczęły tworzyć własne królestwa.

Wodzowie germańscy, jako dowódcy w armii rzymskiej, usuwali i wprowadzali na tron cesarzy wg własnej woli. W 476 Odoaker zdetronizował ostatniego władcę cesarstwa zachodniego Romulusa Augustulusa i sam objął władzę w imieniu cesarza wschodniego Zenona (do czasu opanowania Italii przez Teodoryka Wielkiego). Cesarstwo wschodniorzymskie stało się cesarstwem bizantyjskim.


[link widoczny dla zalogowanych]
Tak według rekonstrukcji na warsztatach wygladał wytop żelaza przez Rzymian. Ilu ludzi musiało tak pracować dla jednego miecza?
Ja nie bede wyliczał ile potrzeba ludzi bo na takich wyliczeniach się nie znam. Wiem że napewno o wiele więcej niż obecnie uwzgledniają współczesną technike. To w takim razie ile milionów tych Rzymian było? Archeologom może się zgadzać w oderwaniu od makroekonomi ich wytłumaczenie jednej budowli, tylko co z codziennym życiem z innymi potrzebami? To że Chińczycy wybudowali sobie mór (to nie cel wizji abstrakcyjnej tylko użyteczny na miarę bezpieczeństwa) i mieli na to siłę roboczą.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
bolobolo
Forumowicz.
Forumowicz.



Dołączył: 24 Kwi 2006
Posty: 72
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Trzebinia

PostWysłany: Wto 5:39, 11 Lip 2006    Temat postu:
 
Sfinks: nareszcie ktoś o mniej "betonowych" poglądach Applause
Co do budowania olbrzymich posągów i budowli jako "sztuki":
CYTAT:
co do głów Amerykańskich prezydentów - wykonano je na powierzchni góry z takiego anie innego materiału, miejsce było dogodne a kamień łatwo formowalny dlatego wybrano tę opcję poniewż była tańsza

z tego wynika, że nasi przodkowie byli głupsi od mojego psa, który gdy kość jest dla niego za twarda, to ją zostawia i zjada bardziej odpowiednią. Nasi przodkowie wybrali jeden z najtwardszych materiałów na świecie i zaczęli wykuwać w nim posągi (nie posążki kieszonkowe tylko ważące kilka-kilkanaście ton monumenty!). Jak dla mnie to albo mieli do tego celu odpowiednie narzędzia, albo ktoś kto miał środki techniczne pozwalające na obróbkę takiego materiału zrobił to za nich.
Zoyman: poczytaj sobie o Teorii Maslova to Ci się nieco rozjaśni o potrzebie sztuki (zauważ, że mówimy o cywilizacji, która żeby przeżyć zajmowała się przede wszystkim gromadzeniem pożywienia i przetrwaniem, chyba że założymy iż było to społeczeństwo wyspecjalizowane, ale to nie mieści się w umysłach dzisiejszych "historykóf" i "naukofcóf").

Anoth: tak, mam 34 lata i wspaniałego syna, który zadał mi ostatnio pytanie gdy oglądaliśmy National Geografic: "Tata, jak oni zbudowali te piramidy? Chyba musieli mieć niezłe kopary i dźwigi.". Niestety nie umiałem mu na nie odpowiedzieć.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
Malchior
Forumowicz.
Forumowicz.



Dołączył: 01 Kwi 2006
Posty: 570
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/2
Skąd: Gdynia - 3miasto

PostWysłany: Wto 6:57, 11 Lip 2006    Temat postu:
 
A co mnie obchodzą piramidy, to chyba sie nie tyczy tematu, bo jak widać temat dotyczy Rzymu, nie Egiptu...



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
bolobolo
Forumowicz.
Forumowicz.



Dołączył: 24 Kwi 2006
Posty: 72
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Trzebinia

PostWysłany: Wto 7:52, 11 Lip 2006    Temat postu:
 
Anoth: chciałem powiedzieć, że naprawdę mało wiemy o cywilizacjach i historii w ostatnich 2000 - 3000 lat.
Wracając do Muru Hadriana mam pytanie: dlaczego Rzymianie zbudowali taki mur, ponosząc znaczne nakłady pracy, a ledwie w 18 lat później stawiają następny, ale już ziemny mur zwany Murem Antonina 160 km na północ do Muru Hadriana. Hadrian zużył cały kamień? Mr. Green
Sądzę, że Mur Hadriana już istniał, gdy ten zajął Brytanię i tylko wykorzystał już istniejące fortyfikacje.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
Malchior
Forumowicz.
Forumowicz.



Dołączył: 01 Kwi 2006
Posty: 570
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/2
Skąd: Gdynia - 3miasto

PostWysłany: Wto 8:27, 11 Lip 2006    Temat postu:
 
bolobolo napisał:

Anoth: chciałem powiedzieć, że naprawdę mało wiemy o cywilizacjach i historii w ostatnich 2000 - 3000 lat.
Wracając do Muru Hadriana mam pytanie: dlaczego Rzymianie zbudowali taki mur, ponosząc znaczne nakłady pracy, a ledwie w 18 lat później stawiają następny, ale już ziemny mur zwany Murem Antonina 160 km na północ do Muru Hadriana. Hadrian zużył cały kamień? Mr. Green
Sądzę, że Mur Hadriana już istniał, gdy ten zajął Brytanię i tylko wykorzystał już istniejące fortyfikacje.



To proste, Rzymianie byli przez cały czas narażeni na ataki piktów i dalsza ekspansja w takich warunkach była niemożliwa, cesarz Hadrian zarządził budowę muru który miał powstrzymać piktów przed atakami Rzymian. I tak pozostało przez kilkanaście lat, kiedy Hadrian umarł a cesarzem został Antoniusz, zarządził on, że aby połozyć kres piktom, którzy byli prawdziwym cierniem, trzeba zniszczyć ich. Wysłał tam wszystkie stacjonujące wojska i przeszli ten kawałek, jednak w całej Brytanii ludzie zaczęli wykorzystywać nieobecność wojsk i się buntowali. Antoniusz zdecydował, że już dalej nie będzie ekspancji i zarządził budowę muru, jednak zakończono tylko pierwszy etap i nie było sensu rozbudowywania muru na kamienny bo piktowie atakowali coraz zacieklej i w końcu postanowiono się wycofać do muru Hadriana.


EDIT: Przy murze Hadriana Rzymianie byli atakowani przez piktów (szkotów nizinnych) jednak kiedy doszli az do lini gdzie znajduje sie mur Antoniusza do wojny dołączyli się Higlanderzy.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
bolobolo
Forumowicz.
Forumowicz.



Dołączył: 24 Kwi 2006
Posty: 72
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Trzebinia

PostWysłany: Wto 8:42, 11 Lip 2006    Temat postu:
 
"nie było sensu rozbudowywania muru na kamienny"
Przecież Mur "Hadriana" nie był na całej długości kamienny. W części zachodniej był zbudowany z darni. Nie mam pojęcia dlaczego część wschodnia była zbudowana z kamienia, a zachodnia z tak marnego materiału jak trawa i ziemia? Rzymianom znudziło się układanie puzzli z kamienia w połowie budowy, czy dobudowali tylko mizerne naśladownictwo istniejącej już dawniej budowli?



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
Malchior
Forumowicz.
Forumowicz.



Dołączył: 01 Kwi 2006
Posty: 570
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/2
Skąd: Gdynia - 3miasto

PostWysłany: Wto 8:50, 11 Lip 2006    Temat postu:
 
Ponieważ istnieje coś takiego jak budżet, a budżet ma taki zwyczaj że zazwyczaj nie starcza na wszystko... nie cała część zachodnia była zbudowana z darni, z piasku i trawy były zbudowane boki muru te, które przywierały do morza, gdyż tam piktowie nie atakowali często, zawsze atakowali z głębi lądu, oni nawet floty nie mieli zaś Rzymianie mieli stocznie, mieli flotę i nawet gdyby piktowie ich zaatakowali oni mogliby ich odeprzeć

A to, że boki były z darni świadczy, że muru nie zbudowali "atlanci", zresztą [nazwa] Wał Hadriana wziął się od tego, że w archiwach było zapisane, że to na polecenie Hadriana go zbudowano...



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
bolobolo
Forumowicz.
Forumowicz.



Dołączył: 24 Kwi 2006
Posty: 72
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Trzebinia

PostWysłany: Wto 8:56, 11 Lip 2006    Temat postu:
 
W archiwach Polski i Rosji (ZSRR) pisze, że Pałac Kultury to Dar Narodu Radzieckiego. Tyle tylko, że wybudowali go polscy robotnicy, z polskich materiałów. Archiwa mają to do siebi, że można je fałszować a rządzący mają tendencję do przypisywania sobie zasług, które nie były ich udziałem.

P.S.
Przerwa do jutra do 6 rano, bo muszę trochę pogonić pracowników do roboty.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
Malchior
Forumowicz.
Forumowicz.



Dołączył: 01 Kwi 2006
Posty: 570
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/2
Skąd: Gdynia - 3miasto

PostWysłany: Wto 9:00, 11 Lip 2006    Temat postu:
 
Czemu porównujesz Polskę czy ZSRR do Rzymu ? 2 odmienne ustroje, a Rzymianie nie mieli powodu fałszować archiwów, byli jedynym cywilizowanym państwem w okolicy i nawet tubylcy z podbitych terenów, gdzie rozwinięto miasta woleli pozostać w Cesarstwie niż żyć na bagnach, jeść korzonki i utrzymywać się z grabieży etc.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
sfinks
Forumowicz.
Forumowicz.



Dołączył: 18 Paź 2005
Posty: 1644
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Wto 11:51, 11 Lip 2006    Temat postu:
 
Cytat:

Ponieważ istnieje coś takiego jak budżet, a budżet ma taki zwyczaj, że zazwyczaj nie starcza na wszystko... nie cała część zachodnia była zbudowana z darni, z piasku i trawy były zbudowane boki muru te, które przywierały do morza, gdyż tam piktowie nie atakowali często, zawsze atakowali z głębi lądu,

W to to już nie uwierzę, że szlachetni Rzymianie płacili tubylcom za budowanie muru. W takim razie Niemcy hitlerowskie powinni płacić podbitym narodom za budowę linii kolejowej. Co do Pałacu Kultury przedmówca pokazał mechanizm i tylko o tyle to jest wspólne. Sukces ma wielu ojców. Nawet Marcinkiewicz mówi, że wzrost PKB to jego Rządu zasługa. Byle dużo i permanentnie to powtarzać to tak historia zapamięta. Ale wszyscy wiemy, że efekty decyzji w makroekonomii nie przychodzą na drugi dzień tylko po roku lub dłużej. Znam też powiedzenie "gdzie jest mój ślad tam moja ziemia".



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
zoyman
Forumowicz.
Forumowicz.



Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 113
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Wto 19:01, 11 Lip 2006    Temat postu:
 
Nie zrozumiales go sfinks.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
sfinks
Forumowicz.
Forumowicz.



Dołączył: 18 Paź 2005
Posty: 1644
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Wto 19:36, 11 Lip 2006    Temat postu:
 
Tzn. Napisz więcej.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
Malchior
Forumowicz.
Forumowicz.



Dołączył: 01 Kwi 2006
Posty: 570
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/2
Skąd: Gdynia - 3miasto

PostWysłany: Wto 19:51, 11 Lip 2006    Temat postu:
 
Wyobraź sobie sfinks że Rzym to nie III Rzesza i nawet oni karmili swoich niewolników na tyle by mieli sił do pracy, ponadto żołd dla żołnierzy chroniących pracowników, którzy także zarabiali pieniądze - dozorcy oraz architekci nie zaliczający się do tanich, nie wspominając już o całej gamie wykwalifikowanych pracowników niezbędnych do wielu czynności, czy o tym że kamień też nie był darmowy tak jak ci się wydaje, a transport kamienia odpowiedniego do budowy też kosztował
No i oczywiście muru nie można było zbudować byle gdzie, trzeba było przy granicy zbudować wiele warowni i miast, gdzie stacjonowało wojsko oraz gdzie można było uzupełniać zapasy, życie nie jest wcale takie tanie, a nie wtedy ani dziś a zważ na to, że dochody mogły nie pokrywać całkowicie wydatków (po to zbudowano Collosseum aby Rzymianie nie myśleli o biedzie)

Wydatki także dotyczyły ciągłej renowacji muru oraz miejsca pobytu wojsk stacjonujących... wspominałem o tym ? O, i wynagrodzenia dla rodzin za straty w ludziach.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Apokalipsy Strona Główna -> Nauka / Technologie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 4 z 5

 
Skocz do:  
 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

 
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Powered by phpBB © 2004 phpBB Group
Galaxian Theme 1.0.2 by Twisted Galaxy