versus
Forumowicz.
Dołączył: 14 Paź 2005
Posty: 1355
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/2
|
Wysłany: Pon 16:16, 28 Lis 2005 Temat postu: "żywe" zdjęcia |
|
|
"Żywe" zdjęcie namalowane bakteriami
Bakterie Escherichia coli zadebiutowały jako żywa fotografia - taki eksperyment, przeprowadzony przez amerykańskich badaczy, opisało ostatnie "Nature".
25.11. Warszawa (PAP/AP) - Badaczom z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco i z Uniwersytetu Teksańskiego udało się stworzyć własne wizerunki przy wykorzystaniu popularnych bakterii E. coli (występujące zwykle w układzie pokarmowym ssaków).
Naukowcy, kierowani przez 29-letniego naukowca Chrisa Voigta z Uniwersytetu Kalifornijskiego, pobrali od fotosyntezujących glonów geny, które odpowiadają za wytwarzanie światłoczułego pigmentu. Genami tymi wzbogacili hodowlę E.coli, a następnie rozłożyli równo bakterie na płaskiej podkładce.
Tak przygotowany materiał przenieśli do specjalnego inkubatora i poddali wielogodzinnemu naświetlaniu "od góry". Projektor wyświetlał na bakterie obrazy, będące wizerunkami samych naukowców. Każda była wystawiona na światło o trochę innym natężeniu, więc inaczej zmieniała kolor.
Ostatecznie uzyskano czarno-białe wizerunki przypominające tradycyjne fotografie, ale... lepiej wykonane. Według Voigta, odpowiadają one zdjęciom o rozdzielczości ok. 100 megapikseli, czyli 10 razy lepszej niż uzyskiwana w dobrych drukarkach.
Zdaniem biologów, doświadczenie to może zapoczątkować serię bardziej złożonych eksperymentów z dziedziny inżynierii genetycznej. Celem tych eksperymentów byłoby stworzenie genetycznie zmodyfikowanej komórki, która pozostawałaby w bezczynności do czasu, gdy uaktywni ją promień światła.
Biologia syntetyczna polega na genetycznym manipulowaniu mikroorganizmami i sprawianiu, że zaczynają one działać na podobieństwo miniaturowych maszyn. Według optymistów, rozwój tej dziedziny zmierza do stworzenia nowych, rewolucyjnych i tanich sposobów produkowania farmaceutyków, plastiku, a nawet substytutów paliw kopalnych.
Krytycy podkreślają jednak, że życie samo w sobie jest zbyt nieprzewidywalne i zbyt podatne na mutacje genetyczne, aby dało się w dostatecznym stopniu okiełznać i zmienić w minisystemy, funkcjonujące tak logicznie i niezawodnie jak komputery.
Bioetycy obawiają się zaś, że biologia syntetyczna dąży do stworzenia zupełnie nowych form życia oraz technologii, która może stać się niebezpieczna np. w rękach terrorystów.
onet.pl
Post został pochwalony 0 razy |
|
|